Kummardus loodusele
By Kadri | september 10, 2019Sissejuhatuseks
Kaia ja Kadri on mõlemad lõpetanud EKA ja ettevõtlusinkubaatori kaudu jõudnud n-ö loomemajandusse, kunstnikust ettevõtja teele. Selline ühine taust annab Kadrile hea võimaluse pärida ja urgitseda asjades, mida võõram ei oskaks või ei tihkakski küsida. Kaia on ehtekunstnik, kelle looming on justkui kummardus loodusele – tema omanäolised ehted on loodusest inspireeritud või lausa looduslikest materjalidest valmistatud . Kaia juured on kindlalt kinni Hiiumaa rannas, kuigi elanud ja loonud on ta nii Kreekas kui ka Pariisis.
Teekond eheteni
Juba koolitüdrukuna, peale 10. klassi, otsustas Kaia, et tahab kindlasti minna õppima kunsti. Ja läkski üksi Tallinnasse Pelgulinna kunstiklassi, tahtmine kunsti õppida oli nii suur. Kindlaks seljataguseks olid tal Hiiumaa kodu ja ema tugi. Kuigi esialgne mõte oli minna peale keskkooli õppima sisekujundust, muutis ta oma otsust ja uitmõtte toel viis paberid sisse ehtekunsti erialale.
EKAsse sai Kaia sisse esimesel katsel ja on nüüdseks tegelenud ehtekunstiga juba 13-14 aastat.
Kaia ütleb, et nii kunstikooli kui ka ülikooli aeg oli tõeline elukool – põnevad inimesed, ühikaelu, ühistegevused, huvitavad praktikad. Kunstiakadeemia ajast on Kaial eredalt meeles Sirje Runge värvusõpetuse aine. Õppejõud oli range, kuid andis oma ainet väga huvitavalt ja hästi. Värvid on Kaia jaoks tähtsad ja olulised, värvid tähendavad palju, leiab ta. Kadri jällegi mäletab Sirje Runge ütlust, et kunstnik ei peaks ootama inspiratsiooni. Selleks, et midagi teha, tuleb ka kunstnikul lihtsalt tegutsema ja tööle asuda – nii nagu igal teisel inimesel.
Inspiratsioon
Kaia jaoks ei ole inspiratsiooni leidmine probleem. Isegi nässu läinud tööst tuleb teinekord midagi huvitavat. Parimad ideed tulevadki juhuslikult, mitte üle mõeldes, leiab ta.
Ka nektariinikividest kõrvarõngaste mõte tuli nii, et juhuslikult sattusid kätte n-ö head nektariinid. Kõigepealt tegi Kaia nektariinikividest musta ja hõbedaga kõrvarõngad iseendale ja et need tundusid teistelegi huvitavad, siis tulid ka esimesed tellimused. Loodusest inspireeritud on ka Kaia kõige esimene kollektsioon Lehelised – leherootsu kujulised ehted.
Omanimelise brändi algus
Kadri meenutab, et kohtus Kaiaga umbes seitse aastata tagasi Baltika kvartalis oma
esimeses stuudios ja nad tegid nn loominguvahetust. Sellest ajast on Kadril eriline, ühe kõrva kõrvalestaehe. Kadri jaoks oli EKAst ettevõtluse juurde jõudmine päris pikk tee, täis kahtlusi ja kõhklusi. Talle tundub, et Kaia lõi oma ettevõtte peaaegu kohe peale EKA lõpetamist, ning juba kõlaski tema nimi igal pool ja juba oli kuulda tema koostööst moedisaineritega. Kaia ise mäletab, et tegelikult oli temagi jaoks ettevõtjana alustamine väga raske. Ebakindlust oli palju ja raha vähe. Kaia mõtles isegi postkontorisse tööle mineku peale, kui oli pool aastat töötu. Aga et tahtmine ise teha oli väga suur, siis tegi Kaia läbi ettevõtluskoolituse ja oli üliõnnelik kui saigi väikse stardikapitali, mis lubas sisse
seada oma stuudio Hiiumaal. Väga huvitav kogemus Kaia jaoks oli praktika Saksamaal, kus ta sai nii juhendada töötubasid kui ka teostada töid ning selline stuudio ja elustiil nagu sealsel praktikajuhendajal, sai Kaia suureks unistuseks. Samuti teadis ta algusest peale, et tahab teha lihtsaid, hästi kantavaid ehteid. Algus oli väga raske, ka raamatupidaja ütles, et miks üldse, kui need summad on nii väikesed. Esialgu oli keeruline klientide leidmine ning Kaia võttis peaaegu kõik tellimused vastu – tõsi küll, päris koopiaid ta ei teinud, pani ikka midagi omalt poolt juurde.
Tagantjärele tarkusena leiab Kaia, et niimoodi õpibki kõige paremini. Ja Kaia õppiski, parandas oma toodete tehnoloogiat, läks edasi, jäi ellu ning kogus tuntust eelkõige oma nektariini kõrvarõngastega. Ta leiab, et väga palju andis loomeinkubaator: õppida tuli enesejuhtimist, distsipliini, rahaasjade korrashoidmist.
Kreeka, Ateena
Kui Kaia abikaasale Martinile pakuti kolmeks aastaks tööd Ateenas, kahtles Kaia kaua kas minna kaasa või mitte. Eelkõige kartis ta, et kaotab Kreekasse minnes oma Eesti kliendid. Lõpuks ta siiski läks – ja ei kahetse. Ateenasse võttis ta kaasa oma kalleima vara – isa tehtud töölauad ja ehtekunstniku tööriistad, sealhulgas valtsi. Teise valtsi ostmist ei saanud ta siis endale lubada ning Eestis käies pidi valtsitöid kursusekaaslaste juures tegema. Kaia rõõmustab, et nüüdseks on tal kaks kõigi vajalike töövahenditega sisustatud töötuba – üks Eestis, Hiiumaal ja teine – mobiilne, mis mööda Euroopat rändab.
Kreeka aeg tundub tagasi vaadates põnevana. Kaia leiab, et muutus Kreekas olles Eesti klientide jaoks isegi eksootilisemaks ja huvitavamaks, nn Kreeka vaib oli juures. Kreeka erksatest, puhastest ja päikselistest värvidest ning eksootilistest taimedest inspireerituna muutus värviliseks ka Kaia looming.
Atljee Kreekas
Prantsusmaa, Pariis
Peale Kreekat kolis Kaia koos abikaasaga Prantsusmaale, Pariisi. Ikka abikaasa töö tõttu. Kaia ütleb, et välismaal teevadki nad tööd selle nimel, et oma väike armas Hiiumaa kodu valmis saada. Pariis oli šokk, ütleb Kaia. Nad elasid kesklinnas ja linn tundus suur, lärmakas ja kallis, kuid samas– visuaalselt ilus oma suursuguste muuseumide ja parkidega. Kreekasse armus Kaia kahe aastaga, kuid Pariisiga sõbraks ei saanudki. Ehk on põhjus selles, et Kreekas on meri – nii nagu Hiiumaal.
Tema meelest pole vahet, kas vaatad merd Hiiumaal või kuskil välismaal. Mere puudumine muudab rannaäärse inimese rahutuks. Ka oli Pariisis vähe võimalusi minna omaette loodusesse, näiteks metsa jalutama. Pargis jalutamisest jäi väheks. Prantsusmaal elamise ajast on Kaial vapustav mäletsus reisist Bordeaux lähedale mere äärde ning sealsetest kaua igatsetud lainetest ja suurtest liivadüünidest rannikul. Ta ütleb, et koos abikaasaga, kes samuti on hiidlane, on nad mõlemad nn merehaiged – ilma mereta on raske olla, mere ääres saab ennast laadida. Linnas, ka Tallinnas, ei taha ta kaua olla, sest pole vaikust ja rahu.
Hiiumaa ja Riia
Tuleb välja, et Kaia on nüüd jälle kolimas ning tal on selle üle hea meel, et kolitakse seekord Riiga – kodule lähemale. Riiast on Hiiumaa stuudiosse ja Hiiumaa koju lähem tulla. Suviti ongi Kaia palju Eestis olnud ning tööd teinud. Sealhulgas abielusõrmuseid, mis kandja jaoks teatud tähendust kannavad. Sellist tegevust Kaia naudib väga. Ta hing ihaldab, et saaks suve jooksul Hiiumaal kõik oma soovid ja mõtted teoks teha – kui kõik ideed on teoks tehtud, tööd valmis ja ehted üles pildistatud, siis on süda rahul. Samas on Hiiumaal olles ka palju muid toimetamisi ja tegemisi, ka oma kodu sisseseadmisel. Kaia leiab, et edaspidi tahaks ta teha rohkem töötubasid, seni pole ta seda lihtsalt jõudnud. Kaia ja Kadri on ühel nõul, et kui asjad üles kirjutada või isegi välja öelda, siis kipuvadki need teostuma – lihtsalt, siis teedki need teoks, sest ei saa ju lubadusi täitmata jätta ja valetaja olla.
Inspiratsiooniallikas loodus
Kaiale on väga südamelähedased loodusmotiivid: kadakaoks, pärnaleht, kastanipuu, männikoor jne. Mõni motiiv tehakse hoopiski sõrmuse sisse ja see on kandja enda jaoks. Kaia leiab, et loodust n-ö teha on lihtne, sest loodus on juba olemas, sa ise ei mõtle seda välja. Loodusmotiivide kasutamine loomingus on Kaia jaoks paeluv, need on põnevad projektid. Õnneks on Kaial ka palju positiivset vastukaja, inimestele meeldivad tema looduslähedased ehted, mille motiiv või sõnum võib olla nii peidetud, et ainult kandja ise teab seda.
Kadri on vaimustatud Kaia viimastest töödest – minimalistlikest kadakamarjaehetest. Iga ehe on kordumatu, sest iga ehte tegemiseks kulub üks kadakamari. Kadakamarjast tehakse jäljend kipsvormi. Mari ise jääb jäljendi sisemusse ja põleb protsessi käigus ära ning tema asemele voolab hõbe. Kaia ise ütleb, et kadakamarjaehete mõte tuli tal peale Pariisi kolimist suurest Hiiumaa igatsusest. Ta leiab, et ta on õnnega koos, et selle mõtte peale tuli, sest selle peale oleks ju võinud tulla ja selle teoks teha hoopiski keegi teine. Disain on ju siin looduse poolt. Kadakamarjaehteid on nüüdseks tellitud lisaks Eestile ka Rootsist, Soomest ja isegi Londonist – džinnitehase lahkumiskingituseks.
12. septembril saab Kaia ehteid sh. ka kadakamarjaehteid näha ja osta Kadri showruumis Pärnu mnt 20 a. Ka Kaia ise on kohal. Kõik huvilised on oodatud Kaia ja Kadriga juttu rääkima, nende loominguga tutvuma ja ka ostma.